MEHMET VARLIK VİTAMİN VE BESİN DESTEKLERİNDE TEHLİKENİN FARKINDA OLUN
Yazı Detayı
10 Kasım 2020 - Salı 20:11 Bu yazı 1034 kez okundu
 
VİTAMİN VE BESİN DESTEKLERİNDE TEHLİKENİN FARKINDA OLUN
MEHMET VARLIK
memovarlik@gmail.com
 
 

İnsanlık son yıllarda bir vitamin ve besin desteği çılgınlığı yaşıyor. Bu, sadece ülkemizde değil, dünyada da yaygın bir trend halini aldı. Bunun haklı/haksız çeşitli sebepleri var ancak bugünkü yazıda bunları tartışmayacağız. Zira bu bir vakıa. 

 

Öncelikle aklımızda her zaman tutmamız gereken bir gerçeği, 15.yy’dan İsviçreli bir tıp insanı olan Paracelsus’un şu sözüyle hatırlatmak isterim: “Zehir olmayan madde yoktur. Zehir ile ilacı ayıran şey dozudur.” Paracelsus son derece haklı bir uyarıda bulunurken aslında günümüz insanına da sesleniyor. İnstagramfenomenlerinin, TV’de sabah kuşağında boy gösteren kerameti kendinden menkul bir takım “uzman”ların, eş-dost-komşunun (örnekler daha da çoğaltılabilir) önerisiyle ilaç, vitamin ve besin desteği alınmaz. Alınırsa bunun hem birey sağlığı hem de toplum sağlığı üzerinde, tahmin edemeyeceğiniz kadar tehlikeli sonuçları olacaktır.

 

Masum ve zararsız olduğunu düşündüğünüz basit bir besin desteği, istenmeyen bir ilaç veya gıda etkileşimi sonucunda çok ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bu hem ilaçtan hem de o besin desteğinden istenen faydanın sağlanamaması sonucunu doğuracağı gibi, daha da kötü tabloların ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

 

Ülkemizde bilimsel eczacılık eğitimi 14 Mayıs 1839’da Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şahane bünyesindeki eczacılık sınıfı ile başlamıştır. Yani ülkemizde bilimsel eczacılık eğitiminin tarihçesi oldukça uzundur, kökleri ve geleneği sağlamdır. Günümüzde de modern Türkiye Cumhuriyeti’nin eczacılık fakültelerinde bu miras layıkıyla taşınmakta, 5 yıllık eğitim sonunda, konusunda yetkin, ilaca ve zehire her yönüyle hakim uzman eczacılar yetişmektedir. Ülkemiz eczacılık eğitimine ciddi yatırımlar yapmaktadır. Bugün Hakkari Yüksekova’dan Edirne İpsala’ya kadar 25000’i aşkın ilaç uzmanı, eczanelerinde 7/24 esasına dayanarak size ücretsiz sağlık ve ilaç danışmanlık hizmeti vermek için çalışmaktadırlar.

 

Lütfen sağlığınızla ilgili önerileri, hele ki bu öneri bir maddeyi/hapı/kapsülü/tozu yutmanızı içeriyorsa, TV’lerden, sosyal medyadan değil, size hizmet etmekten, sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyacak ve bunun için eğitilmiş eczacınızdan alınız.

 

10 Kasım’a denk gelen bu yazımı, cumhuriyetimizin kurucu önderi Atatürk’ü anarak, ilk Cumhuriyet Hükumeti’nin sağlık bakanı Dr.Refik Saydam’ın 1927’de söylemiş olduğu şu sözüyle bitirmek isterim:

 

“Eczacılık ne un ticaretidir, ne üzüm ticaretidir, ne de sirke ticaretidir; bir sanattır, bir ilimdir; hastaya bakmak ilminin bir şubesidir. Bundan dolayı eczane, hiçbir memlekette doğrudan doğruya bir ticaret müessesesi telakki edilmemiştir.”

 
Etiketler: VİTAMİN, VE, BESİN, DESTEKLERİNDE, TEHLİKENİN, FARKINDA, OLUN,
Yorumlar
Haber Yazılımı