MEHMET CAN ÇETİN METRİSTEPE NEDİR? NE DEĞİLDİR?
Yazı Detayı
10 Ocak 2021 - Pazar 20:13 Bu yazı 3427 kez okundu
 
METRİSTEPE NEDİR? NE DEĞİLDİR?
MEHMET CAN ÇETİN
mccsanat26@gmail.com
 
 

Metristepe Bozüyük şehir merkezine 18 km uzaklıkta bir köydür.

 

Köyün Metristepeden evvel Doruk ve Ertuğrul Gazinin silah arkadaşı olduğu rivayet edilen Kamuran Gazi’ye atfen Kamurantekke gibi adlarıda bulunmaktadır.

 

I.ve II. İnönü Savaşları esnasında Metristepe bir savunma hattı ve karargâh olarak kullanılmıştır.

 

Nitekim İnönü mevziileri: Gündüzbey’in 500 metre güneyinden Kemalyeri Tepesi’nden başlayarak Taşlıbayır Tepe, Üçşehitler Tepesi- Kanlısırt- Hayriye Sırtları- Kızıltepe- Metristepe- İzzettin Tepe’den geçer. Mevzii buradan Nane Deresi’nden güneye atlayarak Yeniköy kuzey sırtları- Cesarettepe- Akpınar batı sırtları- Bingazi Tepe- Obüstepe- Topçutepe- Nazımbey Tepeleri, Bardanyal Tepe- İntikamtepe,Zevartepe ve Boztepe’de son bulur.

 

Mevziin uzunluğu yaklaşık 30 km kadardır. Bahsi geçen bu alanlarda yapılacak muhtemel saha araştırmalarında İnönü savaşlarından kalma şehit mezarları, silah vb materyaller bulmak mümkündür.

 

Yöre ahalisi tarlalarında İnönü savaşlarından kalma malzemelere geçtiğimiz yıllarda sıklıkla tesadüf etmiştir.

 

Yazımızın başlığında Metristepe Nedir? Demiştik.

 

Metristepe Türk Milli Mücadelesinde önemli bir cephe hattıdır. Ne değildir? Dersek insanlarımız arasında yaşanan yanılgı sebebiyle Metristepe bir savunma hattıdır.

 

İnönü Savaşlarında bir cephedir. Savaşın yaşandığı asıl ve tek nokta değildir.

 

Savaşın en kanlı noktalardan birisi Akpınardır. Akpınar’ın Milli Mücadelemizdeki yeri hakkında dönemin gazetelerinde şu sözlere yer verilmiştir. "Akpınar, Çanakkale kadar büyük, Çatalca'dan yüksek, Plevne'den parlak, Kars'tan bülend, Kanije'den kıymettar, Bağdat'tan şöhretli, İstanbul’dan ulvi, Niğbolu'dan muhterem, Bursa'dan mübarek İznik’ten Mübeccel, İnegöl’den muazzez, Yarhisar, Bilecik ve hatta Karacahisar'dan daha mukaddestir. Çünkü onlar, Türklükle doğmuş, yaşamış ve Akpınar onu ölümden kurtarmıştır"

 

Binaenaleyh Söğüt, Bozüyük, İnönü köylerinde yapmış olduğumuz tarihi coğrafya araştırmalarda İnönü Savaşlarından kalma toplu mezarlar olduğu gerçektir. Nitekim Söğüt’ün Oluklu Köyünde yapmış olduğumuz incelemelerde 1921 Tarihinde II. İnönü Savaşında Şehit düşmüş Mihalıccıklı Bekir’in mezarını tespit ettik.

 

Diğer yandan köy ahalisinin bizlere gösterdiği toplu mezar alanlarıda mevcuttur. Söğüt, Bozüyük ve İnönü köylerinde bulunan bu toplu mezar alanlarının bir kısmının Yörük konar-göçerlere ait olabileceği gibi diğer bir kısmının Milli Mücadele döneminden kalma şehitlere ait olduğu muhakkaktır.

 

 

KAYNAKÇA

 

*Milli Mücadelede Bilecik-Taner Bilgin

 

*Söğüt Osmanlı Mezar Taşları ve Kitabeleri-Hamiyet Bilgili

 

 

 
Etiketler: METRİSTEPE, NEDİR?, NE, DEĞİLDİR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı