Bizim Bozüyük
Bozüyük Sanayisi

İlçemizde bulunan toplam 1750 işletmede 18250 kişi çalışmaktadır.

Bozüyük Ticaret ve Sanayi Odası’na kayıtlı 800’ü aktif, 254’ü askı durumda olan toplam 1054 üyesi bulunmaktadır.

İlçemizde halen Türk ekonomisinin temel taşları sayılan Eczacıbaşı, Toprak, Ak - Gök, Demirer Kablo, Eti, İdaş, Vaillant gibi büyük grupların yatırımları mevcuttur.

İlçemiz ekonomisi kağıttan lavaboya, süngerden radyatöre, bisküviden kabloya, alabalıktan rüzgar santralleri ile elektrik üretimine kadar çok geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Yöremiz sektörü benzer ve/veya farklı olan daha birçok işkolunda faaliyet gösterecek yatırımcılar için de sorunsuz ev sahipliği görevini yapmaya hazırdır.

Ülkemizde mevcut toprağa bağlı seramik ve sağlık gereçleri üretim potansiyelinin büyük bir bölümünü karşılayan bölgemiz benzer sektörlerde yatırım planlayan girişimcilere de kil, kaolin, manyezit, feldspat, mermer tozu gibi hammadde girdilerinin kolaylıkla temin edilebileceği bir coğrafyada yer almaktadır.

Bölgemiz insanları 1967 yılında Devletin teşebbüsü ile kurulan Sümerbank seramik müessesesi ile ilk sanayi işçiliği deneyimi kazanmaya başlamış ve ardından gelen Eczacıbaşı, Demirdöküm ve Toprak Grubu yatırımları ile bu deneyimli sanayi işçisi potansiyelimiz gelişmiştir. Yeni yatırım planları yapan sanayicilerimiz için kolay kalifiye eleman temini ayrı bir avantaj unsurumuz olarak değerlendirilebilir.

Sanayi ürünlerinin pazarlaması ve dağıtımı, yine üretim için gerekli hammaddenin temin edilmesine olanak sağlayan bir altyapıya sahip olan ilçemiz, bugün İstanbul-Ankara-Antalya-Bursa-Kütahya-Eskişehir gibi karayolu ve demiryolu bağlantıları ile kavşak noktasında yer almakta olup ulaşım altyapısını büyük ölçüde tamamlamış durumdadır.

Adapazarı-Mekece hattına bağlı olan çevre yolu projesine bağlı Bozüyük çevreyolu çalışmaları tamamlanmıştır. Bu projenin sonuçlanması ile şehir içi trafikte büyük rahatlama yaşanmış yanı sıra transit taşımacılık da daha hızlı ve güvenli hale gelmiştir.

Ankara-İstanbul hattında çalışan yüksek hızlı tren hattı ilçemiz sınırlarından geçmekte olup hat 25.07.2014 tarihinde hizmete girmiştir.

Yine ilçemizde Devlet Demiryolları tarafından 1997 yılı sonunda işletilmeye başlanan konteynır yükleme rampamız tüm sanayici ve ihracatçı firmalarımızın hizmetindedir.

TCDDY Genel Müdürlüğü tarafından tamamlanacak Demiryolu Bağlantılı Lojistik Merkez; Bozüyük ve bölgesinde ihracata yönelik hizmet veren tüm firmaların mallarını yurtdışı pazarlara çok daha ekonomik ve hızlı bir şekilde ulaştırma imkânı sağlayacaktır.

Başta seramik ve toprak mamulleri olmak üzere birçok firma ürünlerinin ihracatı bu sayede tüm Avrupa ülkelerine ve orta doğu ülkelerine direkt ulaştırılabilmektedir.

BOZÜYÜK OSB

Ekonomik gelişimin ve sanayileşmenin önemine inanan yöre sanayici ve işadamları ile esnafın ve halkın öncelikli talepleri üzerine, Bozüyük-Eskişehir karayolu üzeri Poyra mevkiinde yaklaşık 6.000.000.M2'lik bir alan üzerinde BORSAB Bozüyük Organize Sanayi Bölgesi kamulaştırma ve parselizasyon işlemleri tamamlanmış yatırımcılarımızın hizmetine sunulmuştur.

Bozüyük OSB de faal firma sayısı 29 ve bu firmalarda 2700 kişi istihdam edilmektedir.

OSB’mizin tüm parsellerine hizmet vermek üzere 100 ha alan içindeki tüm yol ve altyapıları tamamlanmış olup, Il etapta bulunan parsellerimizin ise ham yolları ve doğalgaz hatları mevcuttur.

100 Ha. Alanın Altyapı yol-kanalizasyon-içme suyu-yağmur suyu yapım Projeleri Uygulaması Bakanlık kredisiyle yapımı tamamlanmıştır.

II.Etap Altyapı yol-kanalizasyon-içme suyu-yağmur suyu yapım Projeleri Bakanlığımızda olup, İhale edilmesi için çalışmalar devam etmektedir. OSB’mizin tamamının kanalizasyon ağı olmadığı gibi II. Etap çalışmalarının başlamasına müteakip arıtma tesisi yapılması planlanmaktadır.

YAN SANAYİ VE KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ

Süreç içerisinde gelişen Sanayi yatırımları bölgede istikrarlı ve her türlü esnek ve dinamik unsurları bünyesinde barındırabilen daha küçük ölçekli yan sanayi yatırımlarına hayat vermiştir.

Bu ihtiyaçtan hareketle bölgemizdeki küçük işletmeler organize olarak 1999 yılı Haziran ayı içerisinde toplam 200 adet 60 - 240 m2 arasında değişen işyerlerinden oluşan Küçük Sanayi Sitesini tamamlamışlardır.

Yatırımcılarımızın gerek kuruluş, gerekse tüm üretim aşamalarında ihtiyaç duyabilecekleri iş ve ekipmanları zahmetsizce bu yan sanayi oluşumundan temin edebilecek olmaları da bir artı değer olarak alınabilir.

Haber Yazılımı