SELAMİ YILDIZ SAÇAK ALTINDA DURMA !
Yazı Detayı
05 Şubat 2021 - Cuma 20:57 Bu yazı 475 kez okundu
 
SAÇAK ALTINDA DURMA !
SELAMİ YILDIZ
 
 

Güzel ilçemde kar yağışı birkaç yıldır azda olsa sonuçta kış memleketiyiz, elli altmış santim kar yağdığını defalarca gördük. Çocukluğumda kışın okula giderken karda ilk izlerdi açtığımızı hatırlamamak mümkün mü?

O zamanlarda geneli tek katlı bazen iki, çok seyrekte olsa üç katlı binalar vardı. Yeni yapılanlarda Marsilya kiremiti eskilerde ise kara kiremit. Yağan kar erimeye başladığında saçaklarda buz sarkıtları oluşur,çatılar alçak olduğundan elimizle veya sopayla kırmaya çalışır oynardık. Kar kütlelerinin çatıdan kayıp düştüğünü bilmezdik.Çünkü kiremit yapısı gereği kaygan değildi.

Zaman geçti artık o yapılar ekonomik ömrü doldu gerekçesiyle ya kat karşılığı müteahhitlere verildi yada mülk sahibinin kendisi tarafından genellikle zemin katı işyeri olmak üzere 5,6,7 katlı binalar haline geldiler.Hatta teras diye bırakılan bölümleri ruhsat işlemi bittikten sonra sandviç panel ve benzeri kaygan malzemeler ile kapatılmaya başladı. Fakat tehlikeli bir durum oluştu yağan kar erimeye başladığında bu paneller üzerinde durması artık mümkün değil,çünkü mevzuatta karın kaymasını önleyecek tel separatör uygulama zorunluluğu yok.

Dolayısıyla 15-20 metre yüksekten kütleler halinde düşen kar can ve mal emniyeti bakımından çok ciddi tehlikeler arzetmektedir.Geçtiğimiz yıllarda BOZÜYÜK ‘te araç ve insan üzerine kar kütlesi düşmesi olayları yaşanmıştır.

TİP 3030 PLANLI ALANLAR İMAR YÖNETMELİĞİ 40.md.ÇATILAR 2.Bend.Çatı malzemesi yörenin mimari özelliği ve iklim şartları dikkate alınarak ilgili idarenin tasvibi ile tayin edilir. 11.Bend.Belediyeler meclis kararıyla mahallin ve çevrenin özelliklerine göre yapılar arasında uyum sağlamak güzel bir görünüm elde etmek amacı ile dış cephe boya ve kaplamaları ile çatının malzemesini ve rengini tayin etmeye yetkilidir.

Bu yetki,bu yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden önce yapılmış olan yapılar içinde kullanılabilir.

Ayrıca mala ve cana gelecek zararların taksirli suçları kapsadığı ve mülk sahibini bağladığı unutulmamalıdır.

Dileğimiz seçilmiş yöneticilerimizin Güzel BOZÜYÜK için bu konudaki mevzuat hükümlerini uygulayıcı düzenlemeyle sandviç panel,saç ve kaygan yüzeyli çatı kaplama malzemelerinin üzerine kar kaymasını önleyecek separatör montajı zorunluluğu yeni yapılacak binaların ön cephelerinede gizli çatı şartı düzenlemesi olacaktır.En doğru kararı onlar verecektir. Üzücü can ve mal kayıplarının olmaması dileklerimle. .

 
Etiketler: SAÇAK, ALTINDA, DURMA, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı