ZİYAETTİN ÜNAL AHLAKLI İNSAN NASIL OLMALI
Yazı Detayı
28 Ocak 2021 - Perşembe 16:13 Bu yazı 488 kez okundu
 
AHLAKLI İNSAN NASIL OLMALI
ZİYAETTİN ÜNAL
ziyaettinunal@bizimbozuyuk.com.tr
 
 

İslamda en güzel süs güzel ahlakdır.

 

Günümüzün insanları  bütün gücüyle kendisinden sonra evlatlarına mal mülk ev araba vesair bırakmak için haram helal demeden  sağlığın kaybetmek uğruna  hırs ve tamah göstererek çalışmayı sürdürürken birde bakıyor ki  ömrü bitmiş ! 

 

Halbuki sevgili peygamberimiz bir hadisi şerifde "Bir anne ve babanın evladına bırakacağı en büyük miras güzel Ahlak dır " buyuruyorlar.

 

Maalesef insanlar ahlakı ikinci plana atarak dünyevileşmek uğruna nesillerin hayatını mahvetmekte ,  Ahlak numunesi olması gereken Müslüman  hiç de uygun olmayan davranışlar sergilemektedir.

 

Anadoluyu fetheden ecdadımız , öncü olarak güzel ahlaklı insanları  seçmişler her gittiği yere islamın güzel ahlakını götürmüşler ve örnek insan modeli oluşturmuşlar ve bunları gören gayri Müslimler  daha çabuk islamı seçmişlerdir.

 

Günümüzde yeni Müslüman olan kişilere baktığımızda ise insanlar dan ziyade,  araştırarak İslam ın güzelliğini görmüş pek çok insan Müslüman olmuşlardır.

 

Özümüze dönecek olursak ahlakımızı niçin güzelleştirmek  zorunda olduğumuzu sevgili peygamberimiz sözlerinden öğreniyoruz. Peygamberimiz.

 

Allah Teala dan devamlı surette kendisini güzel edep ve ahlak hasletleriyle süslemesini ister ve şöyle dua ederdi.Allahım!( Fiziki yapımı ) Yaradılışımı ve ahlakımı güzelleştir:Allahım !Beni ahlakın kötü hasletlerinden uzaklaştır:Allahım !Yaradılışımı güzelleştirdiğin gibi ahlakımı da güzelleştir: Onun ahlakı şu ilahi emirlerin canlanmış şekilleriydi:Kolaylık yolunu tut;affet; güzel olanı emret ve cahillerden yüz cevir Onları affet ve hoş gör Muhakkak ki Allah iyilik edenleri sever: En güzel olan tepkiyle karşılık ver: Başına gelene sabret: Zannın çoğundan( sui zandan) sakının Tecessüs etmeyin, birbirinizi gıybet etmeyin: Allah adaleti, iyilik etmeyi, akrabaya yardımı emreder,hayasızlığı, çirkin işleri ve zulmü nehyeder: Uhut savaşında kendisini öldürmeye çalışan ve dişini kıran müşriklere ,Allahım! Kavmi,mi hidayet et.Onlar ne yaptıklarını bilmiyorlar diye dua etmiştir.

 

Allahü Teala ahlakın yüce olanını sever, düşük olanını sevmez :

 

Allah Teala, İslam dinini Ahlakın yücelikleri ve amelin güzellikleriyle süslemiştir: Cennete ancak  güzel ahlak sahibi olanlar girer. Buyurarak bütün insanları güzel ahlaka çağırmıştır. Peygamberimiz  Muaz bin cebeli vali gönderirken şöyle nasihatte bulunmuştur.

Ey muaz !Sana Allah tealanın Haram ettiği şeylerden sakınmayı, emrettiği şeyleri yapmayı,doğru konuşmayı, sözüne sadık olmayı, adalet gözetmeyi, emaneti sahibine vermeyi, hainlik etmemeyi, komşuluk hakkını tanımayı, yetim ve düşküne merhamet etmeyi, yumuşak sözlü olmayı,selam vermeyi,mütevazi olmayı,güzel iş ve amel yapmayı,ölümü yakın görmeyi,imanı muhafaza etmeyi Kuranı anlamaya çalışmayı,ahreti sevmeyi,hesap endişesi taşımayı,her yerde her zaman Allah cc  düşünmeyi, Ondan korkmayı açık günah için açıkça gizli günah için gizli tevbe etmeyi tavsiye ederim:

 

Buna mukabil, alime saygısızlıktan, doğru konuşanı yalanlamaktan, günahkara inanmaktan, sefihe uymaktan,adil olan imama karşı gelmekten, bitkiyi ağacı, toprağı bozmaktan uzak durmanı isterim.

 

Selam ve selametle kalın.

 
Etiketler: AHLAKLI, İNSAN, NASIL, OLMALI,
Yorumlar
Haber Yazılımı