SALGINDA ALINAN KİLOLARI NASIL VERECEĞİZ?
Haber
22 Mayıs 2021 - Cumartesi 20:00 Bu haber 391 kez okundu
 
SALGINDA ALINAN KİLOLARI NASIL VERECEĞİZ?
SAĞLIK Haberi
SALGINDA ALINAN KİLOLARI NASIL VERECEĞİZ?

Dyt. Ayda ERKEN

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı

 

SALGINDA ALINAN KİLOLARI NASIL VERECEĞİZ?

Pandemi döneminde alınan kiloların verilmesinde sağlıklı beslenmenin önemi büyüktür.

Tüm dünyayı etkileyen pandemi döneminde evde geçirilen zamanın artması, fiziksel aktivitelerin azalması, can sıkıntısı ve koronavirüse dair endişeler, kontrolsüz duygusal yeme davranışlarını ortaya çıkardı. Bunun sonucunda yaşanan kilo artışlarının önlenmesi için nelere dikkat etmemiz gerekiyor.

Daha çok taze meyve ve sebze ağırlıklı beslenmemiz gerekmektedir. Ara öğünlerimizde çiğ kuruyemiş tüketebiliriz. Su tüketimine dikkat etmeliyiz. Herkesin günlük ihtiyacı olan su miktarını almasını öneriyorum. Bunun dışında suyun yanında ekstra olarak magnezyum açısından zengin olan maden suyu da tüketilebilir. Suyun günlük tüketimi kilogramımız 30 ile çarparak bulabiliriz. Yani 70 kilo bir bireyin 2 veya 2 buçuk litre sıvı tüketmesini istiyoruz. Herkes, bu şekilde günlük su ihtiyacını hesaplayabilir.

Pandemi dönemi sonrası için hayatımıza girecek hareketle birlikte kişilerin daha çok bilinçleneceğini düşünüyorum. Daha çok sağlıklı beslenmeye, harekete yöneleceklerini tahmin ediyorum. Sağlıklı kilo vermek için en başta tüm besin gruplarından yeterli ve dengeli almak gerekir. Ara öğün yaparak vücudu aç bırakmamak gerekiyor. Ara öğün atlatıldığında öğle yemeğinde daha çok yemek tüketiliyor. Bunu önüne geçmek için kan şekerimizi dengelemek ve düzenli tutmak için kesinlikle ara öğün yenmesi önem taşıyor.

Gün aşırı yapılan yürüyüşler beslenme programına olumlu yönde etki edecektir. Diyet kişiye özeldir, bir diyetisyen eşliğinde kas yağ oranımızı ve vücut kitle indeksimize göre nasıl beslenmemiz gerektiğini öğrenebiliriz. Haftalık bir veya bir buçuk kilo kaybının üstünde kilo verilmesini önermiyorum. Sağlıklı beslenerek zayıflamak hedefimiz ise; mutlaka egzersiz yapmalıyız. Biz ölçüm yaptığımız zaman önceliğimiz her zaman yağdan kilo verilmesidir. Kas kaybını en aza indirmemiz gerekmektedir. Bunu da hareketle sağlayabiliriz. En azından gün aşırı yarım saat veya bir saat yürüyüş ve sağlıklı beslenme programı hayatımızı olumlu yönde etkileyecektir. Kas kaybını en aza indirecektir.  

 Zayıflama çayı ve  zayıflama ilaçları kesinlikle önermiyorum.  Bu tür içecekler ve ilaçlar sağlıklı değil ve tek başına bunlarla sonuca ulaşamayız. Çünkü bizim programımızda sürdürülebilirlik esastır, danışanlarımıza dengelemeyi öğretiyoruz. Kaçamaklar tabii ki olur; tatlı veya sağlıksız besinler de elbette tüketilebilir. Fakat önemli olan bunların dozunu ayarlayabilmek, bize zararlı olmayacak oranda tüketebilmek ve bunları tükettikten sonra nasıl beslenerek, vücudu dengelememiz gerektiğini bilmektir

Kaynak: (BB) - Bizim Bozüyük Editör: Çağlayan Doğan
Etiketler: SALGINDA, ALINAN, KİLOLARI, NASIL, VERECEĞİZ?, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı